pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Posłowie PiS chcą zmian w przepisach dotyczących wezwań

KUP LICENCJĘ
Kamil Zatoński
Pin It email print

Grupa posłów PiS złożyła projekt zmiany ustawy o ofercie publicznej, uchylający przepis, nakładający obowiązek ogłoszenia wezwania w przypadku nabycia pakietu większego niż 10 lub 5 proc. w okresie - odpowiednio mniej niż 60 dni lub 12 miesięcy.

 

Obecnie ustawa nakłada w art 72 ten obowiązek na akcjonariuszy, którzy mają akcje dające mniej niż 33 proc. głosów na WZA spółki (w przypadku chęci nabycia co najmniej 10 proc. w okresie do 60 dni) lub więcej niż 33 proc. głosów (w przypadku chęci kupna co najmniej 5 proc. w okresie 12 miesięcy). 

"Obowiązek ogłaszania wezwania, o którym mowa w art. 72 ustawy o ofercie, został wprowadzony w czasie, gdy polski rynek kapitałowy znajdował się na innym poziomie rozwoju niż ma to miejsce obecnie. Celem tego wezwania było uniemożliwienie skupowania w krótkim okresie czasu akcji spółki publicznej, w wyniku którego kurs akcji spółki zostałby ukształtowany w nienaturalny sposób. Wydaje się, że nie ma racjonalnych przesłanek dla zakazu nabywania znacznych pakietów akcji spółek publicznych w drodze transakcji zawieranych na rynku regulowanym. Rezygnacja z wezwania określonego w art. 72 ustawy o ofercie nie będzie równoznaczna z umożliwieniem „cichego” przejmowania kontroli nad spółkami publicznymi, bowiem na akcjonariuszach spoczywa obowiązek notyfikacyjny związany z nabywaniem znacznych pakietów akcji spółek publicznych" - podano w uzasadnieniu. 

Projekt zmiany ustawy

Ustawa o ofercie - tekst ujednolicony

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

marian 2017-01-12

w koncu po latach ktos poszedl po rozum do glowy i likwiduje te prawna glupote mam nadzieje ze sejm to uchwali moze to pomoc rozruszac handel na wymarlej gpw

KarolB 2017-01-12

Proponuję, aby spoleczność inwestorów indywidualnych nie siedziala z zalożonymi rękami, taki projekt MUSI być konsultowany i merytoryczny, dlatego piszcie do SII, organizujmy się, bo chodzi o nasze prawa i kapital, i pomagajmy SII w kontestowaniu zlych rozwiązań! Ponieważ projekt ten godzi w mojej opinii w interesy akcjonariusza mniejszościowego jest zatem szczególnie szkodliwy wlaśnie dla tej fazy rynku kapitalowego w Polsce, brak merytorycznego uzasadnienia, przy braku spójnej koncepcji i dyskusji z interesariuszami, wprowadzenie projektu tylnymi drzwiami (grupa poslów) czyni temat wysoce godnym uwagi, dlatego postuluję aby SII przy wsparciu innych organizacji i inwestorów indywidualnych poruszyla ten temat publicznie.

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 
0.27 
0.26 
0.20 
0.17 
0.16 

Wykres dnia »

Miedź najbardziej niestabilna od 9 miesięcy (WYKRES DNA)
Najdłuższa passa zwyżek euro od 2014 r. (WYKRES DNIA)
Ten wykres pokazuje, co zapowie koniec hossy na dolarze (WYKRES DNIA)
Zarządzający obstawiają drugi rok surowcowej hossy (WYKRES DNIA)
Liczba czynnych wiertni naftowych w USA największa od roku (WYKRES DNIA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu