pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Frank po 3,86 zł już za trzy miesiące?

KUP LICENCJĘ
Kamil Zatoński
Pin It email print

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ, prognozuje mocny spadek notowań franka na koniec pierwszego kwartału. Podobnie ma być z dolarem. Później będzie jednak drożej.

 

Notowania

euro, EUROCASH, frank, dolar, funt

- Pierwszy kwartał zapowiada się dość dobrze dla złotego. Wsparciem mogą być oczekiwania związane z odbiciem gospodarki w 2017 r., a także korekta na rynku dolara (rynek nieco przesadził ze wzrostami na jesieni, a administracja Trumpa może się pokazać też od tej drugiej negatywnej strony – zapędy protekcjonistyczne, chociaż ostatecznie nie będą zrealizowane). W końcu I kwartału mamy wybory do parlamentu w Holandii. Spodziewana jest wygrana populistycznej PVV (Partii Wolności), ale pytanie czy w rozdrobnionym parlamencie uda się jej zbudować sensowną koalicję – alternatywą jest przerabiany już przez Hiszpanię wielomiesięczny pat, który jednak nie miał negatywnego przełożenia na rynki. Hollandexit jest mało prawdopodobny - uważa ekspert DM BOŚ.

Zobacz także prognozy innych analityków>>

Jego zdaniem nie ma się też co obawiać wyborów we Francji.

- Front Narodowy może być rzeczywiście groźny w 2021 r., jeżeli do tego czasu nie poprawi się standard życia we Francji i nie rozwiązany pozostanie problem imigracji. Teraz FN wzmocni swoją pozycję, ale nie dostanie władzy. Wybory wygra Francois Fillon i jego Republikanie – to zostanie dobrze przyjęte przez rynki, ale na bardzo krótko, gdyż o wiele większym problemem będzie perspektywa przedterminowych wyborów we Włoszech – tu rzeczywiście obawy o Italexit mogą nie być odosobnione, chociaż ostatecznie do tego nie dojdzie – trudno ocenić, kiedy konkretnie ustalona zostanie data włoskich wyborów. Koniec II kwartału to też powrót pozycji dolara ze względu na oczekiwaną w czerwcu podwyżkę stóp procentowych przez Fed. W tym kontekście pojawią się też pytania o Chiny (juan) i kondycję rynków wschodzących - dodaje Marek Rogalski.

W przypadku funta analityk uważa, że negatywny wpływ negocjacji ws. Brexitu na notowania waluty pojawi się dopiero wtedy, kiedy takowe się rozpoczną, czyli realnie w kwietniu/maju.

- Niewykluczone, że formalnie proces brexitu w oparciu o Art. 50 Traktatu Lizbońskiego zostanie nieco opóźniony ze względu na polityczne przepychanki – zwłaszcza, jeżeli wyrok Supreme Court wskazałby, że to parlament, a nie rząd ma być odpowiedzialny za tą kwestię - mówi Marek Rogalski, który uważa, że działania Szwajcarskiego Banku Narodowego nakierowane będą na stabilizację notowań względem euro na poziomie 1,07, ale do końca kwartału kurs EUR/CHF może podejść pod 1,10. A to oznaczałoby spadek kursu CHF/PLN do 3,86 zł.

Prognozy Marka Rogalskiego

kurs I kw.  II kw. 
EUR/PLN 4,24 4,40
USD/PLN 3,92 4,31
GBP/PLN 5,13 5,31
CHF/PLN 3,86 4,11
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

7 Komentarze

kierownik 2017-01-04

Ja mam pytanie do osoby która uploaduje te artykuly z prognozami walutowymi. Czy wy badacie alkomatem tych analityków ? Skąd on wie co bedzie za 3 miesiące? Ma szlklana kulę ?

Tommy Walker 2017-01-04

A krowy i świnie latać będą

aspik 2017-01-04

BOŚ ambitnie walczy z osłabieniem złotego . Kolejna prognoza która jest zapowiedzią zmiany trendu, poczekamy zobaczymy

Exciter 2017-01-04

Panie Marku rozmiem ze panska prognoza obarczona jest minimalnym błedem +/-20% :) Kolejna Wróżka kłębuszka od siedmiu bolesci.

pomorzanin 2017-01-05

dla nowicjuszy... przypadkiem nie obstawiajcie realnych pieniedzy pod te prognozy... bo sami sie skrzywdzicie a winnych nie bedzie.

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 
0.27 
0.26 
0.20 
0.17 
0.16 

Wykres dnia »

Miedź najbardziej niestabilna od 9 miesięcy (WYKRES DNA)
Najdłuższa passa zwyżek euro od 2014 r. (WYKRES DNIA)
Ten wykres pokazuje, co zapowie koniec hossy na dolarze (WYKRES DNIA)
Zarządzający obstawiają drugi rok surowcowej hossy (WYKRES DNIA)
Liczba czynnych wiertni naftowych w USA największa od roku (WYKRES DNIA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu