pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Simple ma dość czekania na publiczne projekty

KUP LICENCJĘ
Mariusz Gawrychowski
Pin It email print

Zastój w zamówieniach publicznych sprawił, że spółka IT zamierza ograniczyć ekspozycję na rynek publiczny do 20 proc. przychodów. Obecnie jest to 50 proc.

 

Notowania

SIMPLE, SYGNITY

Pikujące przychody i zyski – tak wygląda ten rok w wykonaniu Simple. W dużej części jest to efekt zamrożenia funduszy unijnych na informatyzacje, które spowodowało, że segment publiczny na rynku IT praktycznie zamarł. Simple ma dość czekania na to, kiedy ruszą publiczne inwestycję w IT. Dlatego zamierza wykonać ostry skręt w kierunku rynku prywatnego.

- Nasza sprzedaż do rynku publicznego ma się obniżyć do ok. 20 proc. przychodów z ok. 50 proc. obecnie – mówi Rafał Wnorowski, prezes warszawskiej firmy. 

Zastrzega, że nie oznacza to, że kierowana przez niego spółka wycofa się całkowicie z rynku publicznego. Zamówienia od urzędów i innych instytucji publicznych mają być traktowane jako „wisienka na torcie”.

- Nasza aktywność w tym segmencie będzie uzależniona od rozdysponowywania unijnych dotacji. Chcemy mieć przede wszystkim stabilną, zyskowną sytuację dzięki rynkowi komercyjnemu – mówi mówi prezes Simple.

Jego wypowiedź pokazuje, że w ciągu zaledwie pół roku zmieniło się w Simple postrzegania rynku publicznego. W kwietniu w rozmowie z PB prezes deklarował, że spółka będzie wygrywać więcej kontraktów publicznych i chcę docierać do większej liczby klientów z tego sektora. Po sześciu miesiącach ma dość dalszego czekania na start publicznych inwestycji. 

W szczególności warszawską spółkę boli zastój na rynku zamówień publicznym w służbie zdrowia. Szpitale i inne instytucje zdrowotne miały być największym beneficjentem unijnego wsparcia na IT w ramach budżetu na lata 2014-2020. Inwestycje jednak jeszcze nie ruszyły. To sprawia, że Simple ma problem z przejętą dwa lata temu spółką Medinet, która generuje straty. Kupiło ją specjalnie, by przygotować się do boomu inwestycyjnego w służbie zdrowia. Dzięki temu w ofercie ma zarówno rozwiązania IT dla tzw. części szarej (wsparcie procesów biznesowych), jak i białej (wsparcie procesów medycznych).

Rafał Wronowski podkreśla, że głównym zadaniem jest powrót na ścieżkę wzrostu, na której spółka znajdowała się do ubiegłego roku. W latach 2013-2014 Simple awansowało z mikrusa na branżowego średniaka. Wszystkie dzięki najpierw podwojeniu przychodów, a potem dorzuceniu kolejnych 50 proc. wzrostu. 

- Chcemy zwiększyć sprzedaż abonamentową, dosprzedaży do dużych klientów, zoptymalizować procesy wewnętrzne i w efekcie poprawić rentowności i efektywności – mówi prezes.

Zapowiada, że w pierwszym kwartale przyszłego roku spółka wprowadzi nowa wersję systemu klasy ERP (wspomagającą prowadzenie przedsiębiorstwa). Segment ERP to jedna z trzech kluczowych nóg biznesowych warszawskiej spółki (dwie pozostałe to rynek publiczny oraz projekty dla uczelni wyższych). 

Simple liczy także na wzrost sprzedaży swoich systemów ERP w segmencie małych firm. Dotyczy to także rozwiązań klasy Business Inteligence. Spółka zamierza także inwestować w rozwój nowych produktów dla rynku komercyjnego. W tym celu zamierza sięgnąć po fundusze unijne.

Głównym akcjonariuszem Simple jest inna, warszawska firma IT: Cron. Od początku roku inwestuje ona także w akcje innej notowanej na giełdzie spółki IT – Sygnity. Obecnie ma 12,4 proc. jej akcji, co czyni z niej największego akcjonariusza firmy. W efekcie 16 listopada do rady nadzorczej Sygnity został powołany Paweł Zdunek, prezes Cron, zasiadający także w nadzorze Simple. 

Na koniec września grupa Simple miała 25,5 mln zł przychodów wobec 37,5 mln zł rok wcześniej i zaledwie 59 tys. zł zysku netto wobec 857 tys. zł rok wcześniej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

1 Komentarze

blaumim 2016-11-21

simple, jak pokazuje bilans powoli szykuje się do walki o życie a nie o sukcesy w realizacji projektów dla komercji. Spore długi, ciągłe straty

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 
0.27 
0.26 
0.20 
0.17 
0.16 

Wykres dnia »

Miedź najbardziej niestabilna od 9 miesięcy (WYKRES DNA)
Najdłuższa passa zwyżek euro od 2014 r. (WYKRES DNIA)
Ten wykres pokazuje, co zapowie koniec hossy na dolarze (WYKRES DNIA)
Zarządzający obstawiają drugi rok surowcowej hossy (WYKRES DNIA)
Liczba czynnych wiertni naftowych w USA największa od roku (WYKRES DNIA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu