pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

PZU przedstawił politykę dywidendową i kapitałową

KUP LICENCJĘ
Kamil Zatoński
Pin It email print

PZU przedstawił nową politykę kapitałową i dywidendową na lata 2016-2020. Michał Krupiński, prezes ubezpieczyciela, nie wykluczył wypłaty nawet 100 proc. zysku za 2016 r.

 

Notowania

PZU

Wysokość dywidendy ma być ustalana w oparciu o skonsolidowany zysk grupy, przypisany jednostce dominującej. Nie więcej niż 20 proc. ma powiększać zyski zatrzymane (kapitał zapasowy) na cele związane z rozwojem organicznym i innowacjami oraz realizacją inicjatyw wzrostowych, natomiast nie mniej niż 50 proc. ma być wypłacane w formie dywidendy. 

- Przyjęliśmy, że maksymalnie do 20 proc. zysku będzie mogło zostać przeznaczone na rozwój organiczny oraz nie więcej niż 30 proc. na finansowanie strategicznych transakcji fuzji i przejęć. Oznacza to, że zarząd co roku będzie rekomendował Walnemu Zgromadzeniu przeznaczanie co najmniej 50 proc. zysku netto na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy. Naszą intencją jest jednak, aby ten wskaźnik był jak najwyższy – powiedział prezes Michał Krupiński.

W rozmowie z PAP prezes PZU zadeklarował, że spółka może wypłacić dywidendę za 2016 r. bliską 100 proc. zysku.

Według prognoz analityków, spółka zanotuje 2,52 zł zysku na akcję za 2016 r. Konsens prognoz dla dywidendy to 2,26 zł.

Zastrzeżono, że przy ustalaniu poziomu dywidendy będą uwzględniane rekomendacje nadzoru, a także że musi być ona spójna z polityką kapitałową. 

Polityka zarządzania kapitałem ma dążyć do m.in. maksymalizacji stopy zwrotu z kapitału dla akcjonariuszy podmiotu dominującego w szczególności przy zachowaniu poziomu bezpieczeństwa i utrzymaniu zasobów kapitałowych na cele strategicznego rozwoju poprzez akwizycje. Utrzymywany ma być docelowy współczynnik wypłacalności na poziomie 200 proc. dla Grupy PZU, PZU SA oraz PZU Życie, a wskaźnik dźwigni finansowej ma nie przekraczać 0,35 dla grupy. 

W okresie obowiązywania polityki założono brak emisji akcji. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

Sztos 2016-10-04

Podoba mi sie

Inwestor 2016-10-04

Rewelacyjna wypowiedź Prezesa, idziemy w takim kierunku jaki każdy oczekiwał, więc śpię już spokojnie :) Dobra spółka. Pozdrawiam akcjonariuszy

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 
0.27 
0.26 
0.20 
0.17 
0.16 

Wykres dnia »

Miedź najbardziej niestabilna od 9 miesięcy (WYKRES DNA)
Najdłuższa passa zwyżek euro od 2014 r. (WYKRES DNIA)
Ten wykres pokazuje, co zapowie koniec hossy na dolarze (WYKRES DNIA)
Zarządzający obstawiają drugi rok surowcowej hossy (WYKRES DNIA)
Liczba czynnych wiertni naftowych w USA największa od roku (WYKRES DNIA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu