pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Skup obligacji przedsiębiorstw przez EBC najwyższy w historii (WYKRES DNIA)

KUP LICENCJĘ
Marek Wierciszewski, ft.com
Pin It email print

Agresywne zakupy obligacji korporacyjnych przez Europejski Bank Centralny zachęcają przedsiębiorstwa do pozyskiwania taniego kapitału.

 

Tagi

Obligacje

Notowania

euro, EUROCASH, EBC

W ubiegłym tygodniu EBC skupił obligacje korporacyjne na kwotę 2,66 mld EUR. To oznacza największe zakupy od rozpoczęcia w czerwcu skupu tego typu aktywów, a do tej pory na zakupy papierów korporacyjnych wydano łącznie 25,6 mld EUR. EBC zaskoczył inwestorów intensywnością swoich zakupów, a rynkowe efekty tego trudno przeoczyć, komentuje Financial Times. Średnie rentowności obligacji korporacyjnych w strefie euro sięgnęły we wrześniu rekordowo niskiego pułapu 0,6 proc., podczas gdy jeszcze rok temu wynosiły 1,5 proc., a wartość emisji zaczęła rosnąć.

- Wzrost dźwigni finansowej jest zauważalny. Można dyskutować, czy to już oznacza przełom w cyklu kredytowym, jednak z pewnością do tej pory nie mieliśmy z czymś takim do czynienia – komentował w rozmowie z Financial Timesem Rick Rieder, główny zarządzający funduszami obligacji w towarzystwie BlackRock.

Spadający koszt finansowania zachęca dyrektorów finansowych do emisji długu nawet mimo braku perspektyw wzrostu dynamiki sprzedaży. Tylko we wrześniu dwie spółki, Henkel i Sanofi, wyemitowały denominowane w euro obligacje z rentownościami poniżej zera.

- Taki obraz rynku to skutek skupu obligacji przez banki centralne – powiedział James Shepard, odpowiedzialny za obligacje o ratingach inwestycyjnych w banku Mizuho.


Wartość obligacji korporacyjnych skupionych przez EBC w kolejnych tygodniach. Źródło: ft.com.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 
0.27 
0.26 
0.20 
0.17 
0.16 

Wykres dnia »

Miedź najbardziej niestabilna od 9 miesięcy (WYKRES DNA)
Najdłuższa passa zwyżek euro od 2014 r. (WYKRES DNIA)
Ten wykres pokazuje, co zapowie koniec hossy na dolarze (WYKRES DNIA)
Zarządzający obstawiają drugi rok surowcowej hossy (WYKRES DNIA)
Liczba czynnych wiertni naftowych w USA największa od roku (WYKRES DNIA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu