pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

KNF przypomina: "Ostrzegaliśmy przed kredytami we frankach"

KUP LICENCJĘ
Kamil Zatoński
Pin It email print

Komisja Nadzoru Finansowego w dość niecodzienny sposób przypomniała, że nadzór przed laty ostrzegał przed ryzykiem, związanym z kredytami we frankach. Cytuje też tych, którzy te ostrzeżenia bagatelizowali.

 

Notowania

frank

"(...) Kredyty walutowe są bezpieczniejsze zarówno dla banków, jak i dla klientów, dlatego wprowadzanie ograniczeń w ich udzielaniu nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia (...)" - głosił raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, opublikowany w maju 2006 r.

"Niee rozumiem utrudniania dostępu do kredytów i nie zgadzam się z nią. Mam nadzieję, że sytuację zmieni konsolidacja nadzoru bankowego, do której zmierzamy. Złożyliśmy już odpowiednią ustawę" - mówił w lipcu 2006 r. Kazimierz Marcinkiewicz, wówczas premier w rządzie PiS, cytowany przez Gazetę Ubezpieczeniową.

Długą listę cytatów, a także własnych zaleceń rynkowy nadzorca opublikował w specjalnym komunikacie, opublikowanym w związku z toczącą się dyskusję nt. kredytów mieszkaniowych we franku.

Czytaj: KNF przypomina dyskusję o frankach sprzed lat

"Nadzór bankowy od 2004 r. ostrzegał przed ryzykiem związanym z udzielaniem kredytów w walucie obcej.  W listopadzie 2000 r. ówczesna Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) uchwaliła wprowadzenie wymogów kapitałowych dla banków na otwarte pozycje walutowe. W marcu 2006 r. KNB wydała rekomendację S, ograniczającą udzielanie kredytów mieszkaniowych denominowanych w walucie obcej. Z kolei w marcu 2007 r. KNB podwyższyła wagę ryzyka dla kredytów walutowych na potrzeby wyliczania wymogów kapitałowych z 35% do 75% oraz ustaliła wiążące banki normy płynności" - głosi komunikat.

KNF podkreśla, że nie wszystkie banki udzielały kredytów w CHF, a wśród tych, które się na to zdecydowały, były zarówno podmioty z kapitałem zagranicznym, jak i krajowym, w tym banki spółdzielcze. 

Według danych na koniec 2014 r. ponad 90% wartości kredytów denominowanych w CHF jest skupionych w 10 bankach. Spośród 38 wszystkich banków komercyjnych jedynie w 12 bankach udział kredytów frankowych w sumie bilansowej przekracza 10%

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

7 Komentarze

KM 2016-08-17

Politycy maja krotka pamiec,licza sie glosy a nie ewentualne koszty

Marcin 2016-08-17

Może jakiś rzecznik klubu PiS ustosunkuje się do tego ?

asd 2016-08-17

a jacy tam politycy... macinkiewicz polity??? wrocił z kontraktu i teraz probuje zaczepić się to tu to tam i zapraszają go media czzyt. tvn jako kolejnego pseudo eksperta zycia publicznego do wiadomo czego....

abc 2016-08-17

A PIS zwala wine na PO, hipokryci

WaszUlubiony 2016-08-17

a placa im za ostrzeganie czy też za dbanie o bezpieczeństwo uczestników rynku... ostrzegać to sobie mogą znaki na drodze.

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 
0.27 
0.26 
0.20 
0.17 
0.16 

Wykres dnia »

Miedź najbardziej niestabilna od 9 miesięcy (WYKRES DNA)
Najdłuższa passa zwyżek euro od 2014 r. (WYKRES DNIA)
Ten wykres pokazuje, co zapowie koniec hossy na dolarze (WYKRES DNIA)
Zarządzający obstawiają drugi rok surowcowej hossy (WYKRES DNIA)
Liczba czynnych wiertni naftowych w USA największa od roku (WYKRES DNIA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu