pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Przy tych kursach frankowe banki poczują presję

KUP LICENCJĘ
Kamil Zatoński
Pin It email print

Michał Konarski, analityk Domu Maklerskiego mBanku, obliczył przy jakim kursie CHF/PLN banki poczują presję niedoboru kapitału.

 

Prezes NBP Adam Glapiński przy okazji prezentacji projektu ustawy o kredytach walutowych, zakładającego zwrotu spreadów klientom, zapowiedział, że to tylko pierwszy etap rozwiązania problemu. Drugim będzie takie zwiększenie wymogów kapitałowych, by "zachęcić" banki do szybkiego porozumienia z klientami w sprawie przewalutowania ich zobowiązań. Zaznaczono też, że w przypadku braku dobrowolnego przewalutowania zostaną podjęte kroki ustawodawcze i sądownicze. Wyższe wagi ryzyka mają zostać przedstawione do końca października przez Komitet Stabilności Finansowej.

Z analizy Michała Konarskiego z DM mBanku wynika, że w scenariuszu podnoszenia wag ryzyka niedobór kapitałowy do wymaganego poziomi 10,25 proc. powstanie w PKO BP (0,6 mld zł przy wadze ryzyka na poziomie 400 proc.), Millennium (0,1 mld zł już przy wadze ryzyka 150 proc.) oraz w Getin Noble Banku (0,3 mld zł już przy wadze ryzyka 150 proc.).

- Aby uniknąć niedoboru kapitału, PKO BP powinien przewalutować kredyty po kursie około 2,75 zł, Millennium po 3,25 zł, a Getin Noble Bank po kursie 3,75 zł - wyliczył Michał Konarski.

Specjalista dodaje, że przy takich kursach odpisy w PKO BP sięgnęłyby 11 mld zł, w Millennium 4 mld zł, a w Getinie 1,2 mld zł.

- Zaznaczamy, że kursy takie byłyby pewnie mało akceptowalne, szczególnie przez klientów Banku Millennium oraz Getinu - mówi Michał Konarski, który nie ma wątpliwości, że klienci będą oczekiwali od banków propozycji przewalutowania kredytów po kursie z dnia zaciągnięcia lub zbliżonym.

- Klienci wraz z upływem czasu powinni otrzymywać coraz lepszą ofertę przewalutowania ze względu na wzrastające wagi ryzyka dla banków - dodaje analityk DM mBanku.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

19 Komentarze

asd 2016-08-09

a może umorozyc im te kredyty???? niech maja od państwa chacjendy po 200, a mam znajomego który postawił 400m2 (zona dwoje dzieci) bo zarabial dobrze, a według jego teorii i niemal wszystkich wówczas frankowiczów tylko debil bierze w złotówkach.... czyli grzech nie brac - ja głupi nie wziałem!!!!

niekumaty. 2016-08-09

asd, my to wiemy od lat , nie musisz sie ponownie przedstawiac.

XR 2016-08-09

@asd w roku 2007 sam brałem kredyt i zdecydowałem się na PLN (wbrew twierdzeniom frakowyłudzaczy takie na rynku były powszechnie dostępne a że nie na 105% wartości nieruchomości to już inna sprawa) a w biurze wszyscy zdecydowali się na CHF i wg ich opinii tylko głupek nie decydował się na CHF tym bardziej, iż część brała kredyt CHF po wyższym kursie niż wtedy obowiązywał więc byli mocno "do przodu"... jak pytałem a co z ryzykiem kursowym to słyszałem, iż nie ma się co przejmować... a teraz wszyscy "pokrzywdzeni"... honoru brak...

Artur 2016-08-09

re asd: Ja tez głupi nie wziąłem, choć pracuję pewnie tak jak Ty w banku. Nie musiałem co z prowizji od kredytów frankowych których udzieliłem postawiłem sobie hacjendę bez kredytu.

asd 2016-08-09

zdecydujcie się bo wg jednych jestem gimbusem i od września wracam do szkoły :) według innych pracownikiem banku i pewnie bronie swojego miejsca pracy... ehh... gdzie dwóch polaczków tam trzy opinie...

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 
0.27 
0.26 
0.20 
0.17 
0.16 

Wykres dnia »

Miedź najbardziej niestabilna od 9 miesięcy (WYKRES DNA)
Najdłuższa passa zwyżek euro od 2014 r. (WYKRES DNIA)
Ten wykres pokazuje, co zapowie koniec hossy na dolarze (WYKRES DNIA)
Zarządzający obstawiają drugi rok surowcowej hossy (WYKRES DNIA)
Liczba czynnych wiertni naftowych w USA największa od roku (WYKRES DNIA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu