pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Zagranica oceniła pomysł na kredyty walutowe

KUP LICENCJĘ
Kamil Zatoński
Pin It email print

Analitycy Citigroup, Credit Suisse i Morgan Stanley skomentowali nową propozycję rozwiązania problemu kredytów walutowych.

 

Notowania

BZWBK, PKOBP

Ludzie

Piotr Kalisz

Piotr Kalisz i Cezary Chrapek, ekonomiści Citi Handlowego, uważają że koszty nowych rozwiązań nie zagrożą stabilności systemu finansowego, choć warunkiem jest to, by zwiększone wymogi kapitałowe wobec banków spowodują stopniowe przewalutowanie kredytów. Ponieważ nie stanie się to jednorazowo, wyeliminowane zostało ryzyko gwałtownego osłabienia polskiej waluty, uważają ekonomiści, którzy dodają, że nieco spadło też ryzyko obniżki ratingu Polski.

Citi ocenia, że na poprawie nastrojów inwestorów może zyskać złoty.

W nocie do klientów analitycy Credit Suisse dostrzegają natomiast znaczące ryzyko wynikające z perspektywy "dobrowolnego" przewalutowania w pierwszym roku i groźby ustawowego, gdyby banki opierały się z negocjacjami z klientami oraz zwracają uwagę, że ci ostatni będą z pewnością naciskać na przewalutowanie po kursie znacznie niższym od rynkowego, zwłaszcza że czas będzie grał na ich korzyść.

Dodatkowe wymogi kapitałowe, które mają być przez nadzorcę narzucone na banki, mogą natomiast zagrozić dywidendom z BZ WBK i PKO BP.  To samo sygnalizują analitycy Trigon DM>>

Credit Suisse uważa, że polskie banki będą pod negatywną presją kilku negatywnych czynników: przewalutowania i wyższych wymogów kapitałowych; silnej zależności ewentualnego wzrostu rentowności od podwyżki stóp procentowych; zwiększonej ingerencji rządu w funkcjonowanie sektora, łącznie z konsolidacją; pozostającego pod presją wzrostu biznesu hipotecznego, dla którego kolejnym ciosem byłoby wprowadzenie rozwiązania, pozwalającego klientom na oddanie kluczy do zadłużonych mieszkań.

Według ekspertów Morgan Stanley, nowy projekt jest pozytywny z punktu widzenia ratingów Polski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

1 Komentarze

prez. Andrzej Duda 2017-01-12

cieakwe, ze ze zlodziejem negocjuje sie ile ma zwrocic ofiarom

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 
0.27 
0.26 
0.20 
0.17 
0.16 

Wykres dnia »

Miedź najbardziej niestabilna od 9 miesięcy (WYKRES DNA)
Najdłuższa passa zwyżek euro od 2014 r. (WYKRES DNIA)
Ten wykres pokazuje, co zapowie koniec hossy na dolarze (WYKRES DNIA)
Zarządzający obstawiają drugi rok surowcowej hossy (WYKRES DNIA)
Liczba czynnych wiertni naftowych w USA największa od roku (WYKRES DNIA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu