pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Trigon: Będzie przewalutowanie, nie będzie dywidend z banków

KUP LICENCJĘ
Kamil Zatoński
Pin It email print

Maciej Marcinowski, analityk Trigon Domu Maklerskiego uważa, że inwestorzy zlekceważyli ryzyko związane z "dobrowolnym" przewalutowaniem kredytów. Jego zdaniem, operacja ta oznacza brak dywidend w bankach frnakowych przez kilka najbliższych lat.

 

Zgodnie z projektem, przedstawionym przez Kancelarię Prezydenta i NBP, w pierwszym etapie banki zwrócą tylko spready (powiększone o odsetki ustawowe), pobrane przy przeliczaniu kapitału i rat kredytów walutowych.

Przymusowego, ustawowego przewalutowania nie będzie, ale jak stwierdzono, nadzorca rynkowy poprzez zwiększenie wymogów ostrożnościowych, dotyczących portfela kredytów walutowych oraz rekomendacje na bankach zostanie "wymuszone" negocjowanie z klientami rozwiązania problemu.

- Proces ten ma trwać kilka lat, zgodnie ze ścieżką nakładania coraz bardziej rygorystycznych wymogów kapitałowych na poszczególne kategorie kredytów walutowych. Jasno zostało przekazane, że negatywny wpływ dodatkowych wymogów będzie silniejszy niż potencjalne przewalutowanie, co ma zachęcać banki do restrukturyzacji kredytów - mówi Maciej Marcinowski.

Specjalista podkreśla, że jego zdaniem ryzyko to zostało zlekceważone wczoraj przez rynek, a według niego oznacza brak dywidend w bankach frankowych przez najbliższe kilka lat.

- Naszym zdaniem koszty przewalutowania będą dużo niższe niż 50-60 mld zł z pierwotnej ustawy prezydenckiej (gdzie 70 proc. kosztów przypadało na kredyty z lat 2007-08), ale zakładamy 25-30 mld zł, gdyż samo zaoferowanie klientom przewalutowania nie zmieniającego wysokości raty wiąże się z kosztem rzędu 25 mld zł. Obniżenie stóp procentowych w Polsce ułatwiłoby negocjacje banków z klientami - dodaje analityk

Maciej Marcinowski oszacował też koszty, jakie poniosą banki z tytułu zwrotu spreadów. Czytaj więcej>>

Jego zdaniem, reakcja notowań banków we wtorek była taka, jakby inwestorzy uznali, że przewalutowania nie będzie i całe rozwiązanie problemu sprowadzi się tylko do zwrotu spreadów.

- Uważamy, że nawet w takim scenariuszu, obecne kursy banków są zbyt wysokie. Przypominamy, że nasze obecne rekomendacje i ceny docelowe składają się w 50 proc. z wyceny bez przewalutowania kredytów CHF oraz w 50 proc. z wyceny z przewalutowaniem. (...) Uważamy, że obecne wyceny banków są wygórowane i w ogóle nie uwzględniają ryzyka przyszłych obciążeń zysków lub kapitałów z tytułu przewalutowania - dodaje Maciej Marcinowski.

bank nowa cena docelowa bez przewalutowania, z obecnymi buforami
BZ WBK 278,1
GNB 0,30
mBank 294,1
Millennium 5,07
PKO BP 27,7
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

1 Komentarze

asd 2016-08-03

jak widać banki zarabiają nadal a kolesie z trigona co? spóźnili się wczoraj na pociąg? odjechał i anale nie przewidzieli? nie było przecieków dla instytucji finansowych jak za czasów demokracji kilku kolesi

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 
0.27 
0.26 
0.20 
0.17 
0.16 

Wykres dnia »

Miedź najbardziej niestabilna od 9 miesięcy (WYKRES DNA)
Najdłuższa passa zwyżek euro od 2014 r. (WYKRES DNIA)
Ten wykres pokazuje, co zapowie koniec hossy na dolarze (WYKRES DNIA)
Zarządzający obstawiają drugi rok surowcowej hossy (WYKRES DNIA)
Liczba czynnych wiertni naftowych w USA największa od roku (WYKRES DNIA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu