pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Tym będą żyły rynki w nowym tygodniu

KUP LICENCJĘ
Michał Żuławiński Bankier.pl
Pin It email print

Poświąteczny tydzień na rynkach finansowych rozpocznie się dosyć łagodnie. Kulminacyjny moment nadejdzie dopiero w piątek, kiedy oprócz 500 zł na dziecko i Prima Aprilis, tematami dnia będą indeksy PMI i dane z amerykańskiego rynku pracy.

 

28 marca, poniedziałek

Pierwszy roboczy dzień po przestawieniu zegarków (w Europie, Amerykanie już to zrobili) to dzień, w którym większość europejskich giełd – w tym GPW – pozostanie zamknięta. Handel trwał będzie jednak w USA, gdzie ponadto opublikowane zostaną dane o dochodach i wydatkach (14.30) oraz podpisanych umowach kupna domów (16.00). Na miano politycznego wydarzenia dnia zasługuje wizyta prezydenta Chin w Czechach. Będzie to pierwsza wizyta przywódcy Państwa Środka w historii naszych południowych sąsiadów.

29 marca, wtorek

Pierwszy poświąteczny dzień roboczy rozpocznie się dosyć wcześnie. W nocy czasu polskiego z Japonii nadejdą dane o stopie bezrobocia i wydatkach gospodarstw domowych (01.30) oraz sprzedaży detalicznej (01.50). W Europie najistotniejszy raport – dotyczący podaży pieniądza w lutym – o 10.00 przedstawi Europejski Bank Centralny. Za oceanem ekonomiści koncentrować będą się na cenach domów w amerykańskich metropoliach (15.00), nastrojach konsumentów (16.00) oraz zmianie stanu zapasów paliw (22.40). W centrum uwagi znajdzie się też Janet Yellen, która na konferencji Economic Club of New York będzie przemawiać i odpowiadać na pytania.

30 marca, środa

Środa także rozpocznie się od danych z Japonii – tym razem będzie to raport o produkcji przemysłowej (01.50). W Europie na pierwszy ogień pójdzie odczyt szwajcarskiego indeksu KOF (09.00), któremu towarzyszyć będą dane Eurostatu o koniunkturze gospodarczej oraz niemieckie wyliczenia inflacji w marcu (14.00). W USA rozpocznie się odliczanie do publikacji payrollsów. Środową przystawką będzie raport ADP (14.15).

31 marca, czwartek

Ostatni dzień marca oraz kwartału (uwaga na „window dressing”) przyniesie szereg raportów o inflacji. Stosowne dane napłyną z Francji (08.45), Hiszpanii (09.00), Włoch (11.00) oraz całej strefy euro (11.00). Czekają nas też finalne dane o PKB Czech (09.00) i Wielkiej Brytanii (10.30), a także premierowy raport dotyczący wzrostu gospodarczego w Turcji (09.00). W czwartek możemy spodziewać się decyzji ws. stóp procentowych w wykonaniu dwóch krajów z naszego regionu. O polityce monetarnej decydować będą banki centralne Czech i Rumunii. W Waszyngtonie rozpocznie się Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego. Z tej okazji dojdzie także do osobnego spotkania prezydenta USA z prezydentem Chin.

1 kwietnia, piątek

W Prima Aprilis dane makroekonomiczne zdominują indeksy PMI dla przemysłu. Rozpoczną Chiny o godz. 2.00, gdzie pojawi się indeks PMI dla przemysłu oraz dla usług wg CFLP. O 02.45 pojawią się ostateczne dane o indeksie PMI dla przemysłu wg Caixin/Markit. W Europie przegląd PMI zaczniemy od Rosji (07.00) i Irlandii (07.00), a następnie przyjdzie czas na Holandię (09.00), Polskę (09.00), Turcję (09.00), Hiszpanię (09.15), Szwajcarię (09.30), Czechy (09.30), Włochy (09.45), Francję (09.50), Niemcy (09.55), strefę euro (10.00), Grecję (10.00), Wielką Brytanię (10.30) i USA (15.45). O 10.00 poznamy lutową wartość stopy bezrobocia we Włoszech, o 10.00 analogiczne styczniowe dane spłyną z Włoch, a o 11.00 sytuację na unijnym rynku pracy podsumuje Eurostat.

Makroekonomicznym gwoździem programu będzie jednak publikacja danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy (14.30). Jak zwykle w centrum uwagi znajdą się dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Analitycy prognozują odczyt na poziomie 200 tys. wobec 242 tys. przed miesiącem. Dane te będą jak zwykle odczytywane w kontekście dalszych posunięć Rezerwy Federalnej. Warto pamiętać, że piątek jest też pierwszym dniem wypłacania środków w ramach programu “Rodzina 500+”. Start programu raczej nie przełoży się natychmiast na sytuację na giełdzie, jednak w dłuższym horyzoncie może mieć znaczenie np. dla spółek produkujących artykuły konsumpcyjne na polski rynek.

Ratingi: Niemcy (Fitch), Hiszpania (S&P) 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl


News

Nie ma mocnych na dolara? Jest

Słaby złoty i...
News

Co Chińczyk Polakowi chciałby pokazać

Gdyby nie koleżanka, tego...
News

Światowy Dzień Mleka

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston
News

Przekop Mierzei Wiślanej – szansa i...

Marzący o przekopie Elbląg...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Dobra zmiana może liczyć tylko na… Donalda...

Konstruktywne rozmowy...
News

Kulisy sprzedaży w bankowości, czyli...

Od kilku tygodni na...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.54 
0.41 
0.37 
0.30 
0.28 
0.28 
0.26 
0.23 
0.21 
0.21 

Wykres dnia »

Citigroup: Rynki graniczne dogonią wschodzące (WYKRES DNIA)
Citigroup: Rynki graniczne dogonią wschodzące (WYKRES DNIA)
Szwajcarzy ujawnili skalę załamania gospodarki Wenezueli (WYKRES DNIA)
Szwajcarzy ujawnili skalę załamania gospodarki Wenezueli (WYKRES DNIA)
Bessa na bankach jest bliska dna (ANALIZA TECHNICZNA)
Bessa na bankach jest bliska dna (ANALIZA TECHNICZNA)
Gra pod fatalny błąd Fedu przybiera na sile. Ameryka zafunduje światu recesję? (WYKRES DNIA)
Gra pod fatalny błąd Fedu przybiera na sile. Ameryka zafunduje światu recesję? (WYKRES DNIA)
Na foreksie fundamenty liczą się najmniej od 2013 r. (WYKRES TYGODNIA)
Na foreksie fundamenty liczą się najmniej od 2013 r. (WYKRES TYGODNIA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu