pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Tym będą żyły rynki w nowym tygodniu

KUP LICENCJĘ
Michał Żuławiński Bankier.pl
Pin It email print

Poświąteczny tydzień na rynkach finansowych rozpocznie się dosyć łagodnie. Kulminacyjny moment nadejdzie dopiero w piątek, kiedy oprócz 500 zł na dziecko i Prima Aprilis, tematami dnia będą indeksy PMI i dane z amerykańskiego rynku pracy.

 

28 marca, poniedziałek

Pierwszy roboczy dzień po przestawieniu zegarków (w Europie, Amerykanie już to zrobili) to dzień, w którym większość europejskich giełd – w tym GPW – pozostanie zamknięta. Handel trwał będzie jednak w USA, gdzie ponadto opublikowane zostaną dane o dochodach i wydatkach (14.30) oraz podpisanych umowach kupna domów (16.00). Na miano politycznego wydarzenia dnia zasługuje wizyta prezydenta Chin w Czechach. Będzie to pierwsza wizyta przywódcy Państwa Środka w historii naszych południowych sąsiadów.

29 marca, wtorek

Pierwszy poświąteczny dzień roboczy rozpocznie się dosyć wcześnie. W nocy czasu polskiego z Japonii nadejdą dane o stopie bezrobocia i wydatkach gospodarstw domowych (01.30) oraz sprzedaży detalicznej (01.50). W Europie najistotniejszy raport – dotyczący podaży pieniądza w lutym – o 10.00 przedstawi Europejski Bank Centralny. Za oceanem ekonomiści koncentrować będą się na cenach domów w amerykańskich metropoliach (15.00), nastrojach konsumentów (16.00) oraz zmianie stanu zapasów paliw (22.40). W centrum uwagi znajdzie się też Janet Yellen, która na konferencji Economic Club of New York będzie przemawiać i odpowiadać na pytania.

30 marca, środa

Środa także rozpocznie się od danych z Japonii – tym razem będzie to raport o produkcji przemysłowej (01.50). W Europie na pierwszy ogień pójdzie odczyt szwajcarskiego indeksu KOF (09.00), któremu towarzyszyć będą dane Eurostatu o koniunkturze gospodarczej oraz niemieckie wyliczenia inflacji w marcu (14.00). W USA rozpocznie się odliczanie do publikacji payrollsów. Środową przystawką będzie raport ADP (14.15).

31 marca, czwartek

Ostatni dzień marca oraz kwartału (uwaga na „window dressing”) przyniesie szereg raportów o inflacji. Stosowne dane napłyną z Francji (08.45), Hiszpanii (09.00), Włoch (11.00) oraz całej strefy euro (11.00). Czekają nas też finalne dane o PKB Czech (09.00) i Wielkiej Brytanii (10.30), a także premierowy raport dotyczący wzrostu gospodarczego w Turcji (09.00). W czwartek możemy spodziewać się decyzji ws. stóp procentowych w wykonaniu dwóch krajów z naszego regionu. O polityce monetarnej decydować będą banki centralne Czech i Rumunii. W Waszyngtonie rozpocznie się Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego. Z tej okazji dojdzie także do osobnego spotkania prezydenta USA z prezydentem Chin.

1 kwietnia, piątek

W Prima Aprilis dane makroekonomiczne zdominują indeksy PMI dla przemysłu. Rozpoczną Chiny o godz. 2.00, gdzie pojawi się indeks PMI dla przemysłu oraz dla usług wg CFLP. O 02.45 pojawią się ostateczne dane o indeksie PMI dla przemysłu wg Caixin/Markit. W Europie przegląd PMI zaczniemy od Rosji (07.00) i Irlandii (07.00), a następnie przyjdzie czas na Holandię (09.00), Polskę (09.00), Turcję (09.00), Hiszpanię (09.15), Szwajcarię (09.30), Czechy (09.30), Włochy (09.45), Francję (09.50), Niemcy (09.55), strefę euro (10.00), Grecję (10.00), Wielką Brytanię (10.30) i USA (15.45). O 10.00 poznamy lutową wartość stopy bezrobocia we Włoszech, o 10.00 analogiczne styczniowe dane spłyną z Włoch, a o 11.00 sytuację na unijnym rynku pracy podsumuje Eurostat.

Makroekonomicznym gwoździem programu będzie jednak publikacja danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy (14.30). Jak zwykle w centrum uwagi znajdą się dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Analitycy prognozują odczyt na poziomie 200 tys. wobec 242 tys. przed miesiącem. Dane te będą jak zwykle odczytywane w kontekście dalszych posunięć Rezerwy Federalnej. Warto pamiętać, że piątek jest też pierwszym dniem wypłacania środków w ramach programu “Rodzina 500+”. Start programu raczej nie przełoży się natychmiast na sytuację na giełdzie, jednak w dłuższym horyzoncie może mieć znaczenie np. dla spółek produkujących artykuły konsumpcyjne na polski rynek.

Ratingi: Niemcy (Fitch), Hiszpania (S&P) 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl


News

Jednolity Plik Kontrolny i Konstytucja dla...

Rząd Prawa i...
News

Statystyki przeciw kalkulacjom władzy

Od 1 stycznia 2018 r....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Hity ministra Tchórzewskiego

Minister Tchórzewski...
News

Korporacyjne zwierzęta w betonowej dżungli –...

Środa: słówko na dziś....
News

Niechby brexit się rozstrzygnął

W odróżnieniu od...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Referendum to zawsze ryzyko

Przez kilkadziesiąt lat,...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 
0.27 
0.26 
0.20 
0.17 
0.16 

Wykres dnia »

„Złoto płasko do 2019 r., a potem znowu w dół” (WYKRES DNIA)
Tak hedge-fundy rozgrywały posiedzenie OPEC (WYKRES DNIA)
Inwestorzy praktycznie obojętni wobec wyniku referendum (WYKRES DNIA)
Jen dojrzewa do zmiany trendu (WYKRES DNIA)
Co ma wspólnego złoto z rublem i lirą? (WYKRES DNIA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu