pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Zarobił 6 400 proc. i rezygnuje. „Na tym rynku nie da się inwestować”

KUP LICENCJĘ
Marek Wierciszewski, Bloomberg
Pin It email print

Martin Taylor, zarządzający który od 2000 r. pomnożył kapitały ponad 64-krotnie, zamierza zamknąć swój fundusz, ponieważ obawia się, że w panujących warunkach rynkowych nie będzie mógł osiągnąć satysfakcjonujących zysków.

 

Martin Taylor zamierza zamknąć zarządzany przez siebie fundusz hedgingowy Nevsky Capital, poinformowały w tym tygodniu media. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w ciągu 15 lat zarządzania nim, pomnożył kapitał aż ponad 64-krotnie, w porównaniu z zaledwie około 200-procentowym wzrostem indeksów służących mu za punkt odniesienia. Zarządzający zdecydował o zamknięciu funduszu, po tym jak umiarkowanie nieudane były dla niego dopiero dwa ostatnie lata, kiedy wynik był zbliżony do zera. Pewne cechy obecnego otoczenia rynkowego, które mogą utrzymać się przez długi okres, mogą nie pozwolić zarządzającym na wypracowanie satysfakcjonujących zysków, tłumaczył.

- Jeżeli sięgnąć po mieszankę metafor, to można powiedzieć, że motyle regularnie powodują huragany machaniem swoimi skrzydłami. Te huragany zatrzymują inwestorów fundamentalnych, bo nie są oni w stanie pozostać wypłacalnymi dłużej, niż rynek pozostaje nieracjonalny – stwierdził Martin Taylor.

Wśród przyczyn niesprzyjającej zarządzającym sytuacji wymienił niską wiarygodność danych makroekonomicznych z Indii i Chin. Zważywszy, że znaczenie tych gospodarek dynamicznie rośnie, utrudnia to prognozowanie globalnej koniunktury. Fakt, że za coraz większy udział w handlu zdobywają komputery, zwiększa nieracjonalność zachowania rynku. Dodatkowo przyrost nacjonalizmu na całym świecie skutkuje tym, że wpływ polityki na gospodarkę rośnie.

- Grozi nam, że zostaniemy złapani w fałszywy trend rynkowy, który może utrzymać się dłużej, niż jesteśmy w stanie to wytrzymać. Czas więc pogodzić się z tym, że przez wiele lat nasza strategia świetnie działała, ale ten okres dobiegł już końca – przyznał Martin Taylor.

Zdaniem Bloomberga, decyzja Martina Taylora, a zwłaszcza jej uzasadnienie, to zły omen dla inwestorów.

„Nie można osiągnąć zysków sięgających 6 400 proc. bez kochania tego, co się robi. Jeżeli Martin Taylor stracił chęci, by próbować przechytrzyć rynek – a sam mówi, że obecne niekorzystne otoczenie może panować latami – to stojący pod znakiem wyprzedaży pierwszy w nowym roku tydzień handlu na rynkach może być dopiero przedsmakiem tego, co będzie działo się dalej” – komentuje agencja Bloomberg.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

Hagen 2016-01-10

Ważne by ze sceny zejść - niepokonany !

marynarz 2016-01-11

Nie dziwię mu się , też jestem ostatnio tym wszystkim bardzo zmęczony, tyle, że ja mam kolosalne straty.

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl


News

Sztuka życia i śmierci wg młodych

„Burn, burn, burn” to...
News

436 mln zł na inwestycje w polskie startupy

Od kilku lat modnym...
News

Ważny sprawdzian dla Donalda Tuska

Losy CETA będą ważnym...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Snajper 3 nie rzuci świata na kolana  

Snajper 3 to nasza...
News

VI Konferencja Rada Nadzorcza, czyli...

Dlaczego nadzór...
News

Za co klient zapłaci

Seria: Krytycznie Ważne Informacje cz. 003
News

Celem powinien być kompromis

Reaktywacja Rady dialogu...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 
0.27 
0.26 
0.20 
0.17 
0.16 

Wykres dnia »

JSW jest najmocniej rosnącą spółką na świecie. To dla niej fatalna wróżba (WYKRES DNIA)
Berenberg Bank: Czas na shortowanie europejskich banków
Polskie akcje straciły ponad połowę wartości na tle węgierskich (WYKRES DNIA)
Załamanie w branży hedge-fundów (WYKRES DNIA)
90 proc. przeceny funta jest już za nami (ANALIZA TECHNICZNA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu