pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Rejterada OFE zdusi koniunkturę na GPW

KUP LICENCJĘ
Kamil Kosiński
Pin It email print

Polacy wyemigrują z OFE, a OFE — z Polski. Giełdzie będzie więc brakować kapitału — uważają analitycy PKO BP.

 

Notowania

PKOBP

Analitycy banku szacują, że na koniec drugiego kwartału indeksy giełdowe mogą być na niższym poziomie niż obecnie. Rośnie też ryzyko słabej koniunktury w drugiej połowie roku, bo po stronie kupujących coraz rzadziej pojawiać się będą fundusze emerytalne.

— Dotychczasowe szacunki dotyczące liczby osób, które zostaną w OFE, trzeba zdecydowanie zweryfikować w dół. Będzie to bliżej 7-12 proc. niż 20. Ale ważna jest jeszcze struktura tych, którzy zostaną. Być może będzie to 10-15 proc. składki — mówi Artur Iwański, dyrektor biura analiz rynkowych Domu Maklerskiego PKO BP.

— Tak było na Węgrzech. W funduszach emerytalnych zostało niewiele osób, ale były to osoby zamożniejsze — dodaje Paweł Borys, dyrektor zarządzający pionu analiz, relacji inwestorskich i strategii PKO BP.

Emigracja zarobkowa

Jeszcze w styczniu analitycy banku szacowali, że saldo napływów nowych składek i odpływów z tytułu tzw. suwaka, czyli stopniowego przekazywania ich do ZUS na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, zbilansuje się, gdy w OFE pozostanie 20-25 proc. członków. Tymczasem do 28 kwietnia 2014 r. pozostanie w OFE zadeklarowało 52,3 tys. spośród 16,7 mln osób. Gdyby oświadczenia spływały w takim tempie przez kolejne miesiące, na koniec lipca w funduszach pozostałoby około 1,5 proc. aktywnych zawodowo Polaków. Analitycy PKO BP szacują jednak, że im bliżej będzie terminu, w którym można o tym zdecydować, tym liczba zwolenników OFE będzie rosła. Dlatego za ważniejsze zagrożenie dla warszawskiej giełdy uznają zmianę struktury portfeli OFE poprzez ich wyjście za granicę. W pierwszych trzech miesiącach OFE kupiły za granicą akcje za 2,1 mld zł.

— Jest to sytuacja trochę zaskakująca, ale niekorzystna dla polskiej giełdy — twierdzi Artur Iwański.

Według analityków PKO BP, do końca 2014 r. emigracja OFE może osiągnąć wartość 15 mld zł. Siłą rzeczy oznacza to dodatkową wyprzedaż na warszawskiej giełdzie.

— Ten, kto dotychczas był tylko kupującym, zaczyna być sprzedającym — podkreśla Paweł Borys. Emigracja aktywów OFE nie jest przy tym związana z lepszymi perspektywami zagranicznych spółek. — Kluczem do tego, dlaczego OFE wychodzą za granicę, jest płynność — zaznacza Paweł Borys.

Faworyci i maruderzy

W ocenie ekspertów, polskim spółkom w starciu z zagranicznymi nie pomogą ani coraz wyższe dywidendy, ani gospodarka, rosnąca w tym roku w tempie 3 proc. Zdaniem specjalistów, sezon wyników za pierwszy kwartał może bowiem podziałać jak zimny prysznic. Według przedstawicieli największego polskiego banku, wiele spółek może odnotować pogorszenie wyników o 30-50 proc. — dotyczyć to będzie zwłaszcza firm wydobywczych i energetycznych. Nie ma też co liczyć na banki, które miały w zeszłym roku dużo zysków jednorazowych, a w tym spadną ich dochody z prowizji od płatności kartowych.

— Media i deweloperzy to jedyne sektory, które pokażą rzeczywistą poprawę wyników wynikającą z poprawy koniunktury gospodarczej — podsumowuje Artur Iwański.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

5 Komentarze

Mati 2014-05-02

Ministrowi finansów brakuje kasy w zus i jakoś musi zasypać dziurę a gpw musi sobie radzić sama o ofe może zapomnieć!!!! (z ofe zrobiono ike bis a jak wiadomo nikt tam nie chciał inwestować bez ulg i zwolnień)

inwestor 2014-05-02

Niestety OFE są sobie trochę winne swojej obecnej sytuacji gdyż traktowały uczestników jak dojne krowy ściągając z nich przez lata maksymalną dopuszczoną prawem prowizję nie zarabiając przy tym znacząco więcej od rewaloryzacji w ZUS. Po co w takim razie w tym uczestniczyć narażając swoje pieniądze na ryzyko? Pomimo, że jestem związany z rynkiem kapitałowym to nie chcę już "grać" swoją przyszłą emeryturą za tak niską premię za ryzyko i za wieloletnie strzyżenie mnie jak barana przy samej skórze na prowizjach. Tym bardziej jak teraz słyszę, że OFE wychodzą za granicę kiedy indeksy tam są wyciągnięte na maksa po latach. Pewnie kupili akcje Facebooka i Twittera...

chupacabra 2014-05-02

Tak właśnie działa kapitalizm państwowy/kolesiowski/polityczny czy jak to tam zwał... "Bananowa" giełda z brakami płynności, zapełniona państwowymi molochami, z jakimiś pseudofunduszami emertalnymi z którch politycy biorą jak ze swojego... dziki kraj.

m 2014-05-02

Spoko oni zawsze myślą jak was okraść.Nie udało się na razie z euro bo tam szmaciarzy nie biorą to wymyślili równą minimalną płacę.Wasze oszczędności szlak trafi po takim działaniu .Nie liczcie że wasze długi też zmaleją one dopiero wzrosną.Już banki to mają wykalkulowane jak was cieniasy uderzyć.Na dzień dzisiejszy starcza im powoływanie się na fałszywą inflację.

nn 2014-05-05

o gpw się nie martwcie bo wbrew temu co piszecie radzi sobie naprawdę nieźle. raz że nowa strategia ma ręce i nogi a dwa że giełda stawia na dialog. także z nami inwestorami co jest sporym pozytywem. więc dyskutujmy konstruktywnie a nie rozdmuchujmy takie tematy

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 
0.27 
0.26 
0.20 
0.17 
0.16 

Wykres dnia »

Miedź najbardziej niestabilna od 9 miesięcy (WYKRES DNA)
Najdłuższa passa zwyżek euro od 2014 r. (WYKRES DNIA)
Ten wykres pokazuje, co zapowie koniec hossy na dolarze (WYKRES DNIA)
Zarządzający obstawiają drugi rok surowcowej hossy (WYKRES DNIA)
Liczba czynnych wiertni naftowych w USA największa od roku (WYKRES DNIA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu