pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

DM BZ WBK: Sytuacja KGHM bardzo niepewna

KUP LICENCJĘ
Marek Wierciszewski
Pin It email print

KGHM, którego notowania w ciągu ostatniego miesiąca odbiły o 16,2 proc., może ponownie znaleźć się pod znaczącą presją, uważa Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK.

 

Akcjonariusze KGHM, którzy w ubiegłym roku odchudzili portfele aż o 32,5 proc., mogą ostatnio nieco odetchnąć. Od półtorarocznego dołka sprzed miesiąca kurs skoczył już o 16,2 proc. Jak przypomina Paweł Puchalski, choć opublikowane w poprzedni piątek wyniki za czwarty kwartał okazały się zgodnie z oczekiwaniami, optymizm zarządu odnośnie perspektyw notowań miedzi pozwala spodziewać się wysokiej prognozy wyników na bieżący rok. W międzyczasie inwestorzy powinni się spodziewać solidnej dywidendy z zysku za 2013 r., a rynki pozytywnie przyjęły podtrzymanie przez Chiny na ten rok założenia 7,5 proc. wzrostu gospodarczego.

- Mimo zwyżek sytuacja KGHM jest silnie wrażliwa na bodźce zewnętrzne. Chiny chcą się rozwijać w tempie 7,5 proc., ale jednocześnie przyznają, że jeszcze nigdy nie było takich obaw o realność tego wzrostu – zauważa Paweł Puchalski, który podtrzymuje styczniową rekomendację „sprzedaj” z ceną docelową 103 zł.

Jak podkreśla Paweł Puchalski, spółce nie sprzyja silny ostatnio złoty, gdyż praktycznie całość przychodów uzyskiwana jest w walucie, a całość kosztów wyrażona w złotych. Wiadomości z nowej inwestycji w Chile są wciąż niepokojące, z finalnymi nakładami inwestycyjnymi prawdopodobnie przekraczającymi początkowe plany o 35%, czyli istotnie ponad miliard dolarów. Niepokojąca jest też sytuacja techniczna rynku kontraktów na miedź.

- Miedź jest na krawędzi przełamania wieloletnich poziomów wsparcia, a cena miedzi wyrażona w złotych już te trendy w złotówce przebiła. Wygląda, jakby niebawem mogła zacząć się mocno korygować – powiedział specjalista.
Trójkąt symetryczny, widoczny na wykresie KGHM. Źródło: PB, Bloomberg.

„Puls Biznesu” postanowił sprawdzić, jak mają się perspektywy rudego metalu. Obraz rzeczywiście nie napawa optymizmem, choć trudno przesądzać, że rynek już teraz stoi u progu wyprzedaży. Od czterech i pół roku notowania surowca poruszają się wewnątrz formacji trójkąta symetrycznego. Od kilku kwartałów kurs nie może solidnie odbić się od dolnego ograniczenia formacji. Spadek poniżej pułapu 319,5 USD za funt oznaczałby załamanie notowań nawet do wsparcia na wysokości 192 USD, wyznaczonego przez dno korekty z kwietnia 2009 r. Aby tymczasem mieć nadzieję na zwyżki, lub przynajmniej trwałe utrzymanie wsparcia, ceny surowca powinny trwale przebić się powyżej górnego ograniczenia formacji (341 USD).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na PulsInwestora.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 
0.27 
0.26 
0.20 
0.17 
0.16 

Wykres dnia »

Miedź najbardziej niestabilna od 9 miesięcy (WYKRES DNA)
Najdłuższa passa zwyżek euro od 2014 r. (WYKRES DNIA)
Ten wykres pokazuje, co zapowie koniec hossy na dolarze (WYKRES DNIA)
Zarządzający obstawiają drugi rok surowcowej hossy (WYKRES DNIA)
Liczba czynnych wiertni naftowych w USA największa od roku (WYKRES DNIA)

Masz problem? Napisz do nas.


Imię i nazwisko:

Adres email:

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu